Математика очима спортсменів


При вивченні наук, приклади корисніші правил
                                                                                                                                           Ісак Ньютон
       Дуже часто в розмовах випускників  можна почути, що самим складним предметом в шкільній програмі є математика. Нажаль, рік за роком ця ситуація повторюється. Але хочеться згадати слова великого математика Джона Неймана , який  не міг собі уявити, що математика  комусь може здатися складною: «Якщо люди не вважають, що математика проста, то тільки тому, що вони не розуміють, яке насправді складне життя».
        Маючи певний досвід роботи в ліцеї, мені б хотілося щоб від моїх уроків, у ліцеїстів залишалося почуття інтересу до Предмета, поклоніння перед досконалістю науки, можливість самому прикласти свої знання для перетворення Світу… 
       Звичайно,  завдання поставлені грандіозні, але як їх запровадити на  практиці? Де знайти час, щоб осягнути неосяжне? Інколи здається, що все що не робиш, все в пусту. Але коли  я познайомилася з дитячими роздумами, відгуками про математику, яка повністю заполонила кожен із видів  спорту, я зрозуміла що вибрана методика містить достатньо доступні способи познайомити ліцеїстів з досягненнями сучасної науки, з теорією та практичним застосуванням отриманих знань.


...із щоденника ліцеїста-спортсмена...
 ВОЛЕЙБОЛ
… Волейбол зараз все більше нагадує математику. Так що любителям цього виду спорту  сам бог  велів вивчати математику.
Професійний волейбол – це дійсно математика. Маленька помилка в розв’язання задачі прийому або подачі м’яча приводить до програшу. Гравці повинні не тільки запам’ятовувати складні комбінації, але і знати своє місцезнаходження  на площадці. Якщо будеш в потрібному місці і в потрібний час – отримаєш плюс, забув місце – мінус один. Математика важливий предмет в нашому життї . Від неї думки розвиваються  швидше і рішення приймаються правильніше.

ВАЖКА АТЛЕТИКА
 Я, займаюся важкою атлетикою. Кожне тренування починається із елементарних математичних задач. Потрібно порахувати масу штанги, а саме підрахувати кількість кілограмів при поштовху та ривку  (якщо зробиш помилку, то і не піднімеш), передбачити траєкторію руху штанги (пам’ятати про параболу!).


ПЛАВАННЯ
Я, займаюся плаванням з дитинства, кожного  тренування бачу басейн, який має форму прямокутного паралелепіпеда, заповнений водою (цікаво, який об’єм води містить басейн),  розділений на     паралельних між собою доріжок над якими немов близнюки красуються дві  вишки,    в думках прораховую одну і ту саму  задачу: довжина басейна 25 м  цю відстань долаю за 11 секунд, яку швидкість розвиваю я? А мій суперник? За дві години тренувань пропливаю майже 6км. В басейні вода без течії, пахне хлором. Я в природі вода це сила, яка здатна допомагати людям крутити турбіни або нажаль і бути стихією. Тому математика допомагає в розрахунках.  

ГРЕКО-РИМСЬКА БОРОТЬБА
Це сильний  вид спорту. Він демонструє мужність силу, спритність. Але навіть і тут не обійтися без математики. Килим має форму чотирикутника, його розміри 12х9х7м. При застосуванні прийомів на килимі продумую траєкторію свого руху, розраховую сили. 

ВІЛЬНА БОРОТЬБА
Я, займаюся вільною боротьбою. Борівський килим (має форму квадрата), розглядаю як координатну площину на якій в прийомах змінюють свої координати борці. Рухаються стрімко,  швидко демонструючи красу і велич, які переплітаючись одне з одним плавно переходять від симетрії до паралельного перетворення.
 
БАСКЕТБОЛ
 Я, займаюся баскетболом. В кожному виді спорту багато математичного не виключення і мій. При киданні м’яча в кільце, потрібна правильно вибрана тактика, розрахунок сили, інакше промах, невдача. Наша тренувальна площадка має форму прямокутника, довжина якого 30 м, а ширина 15 м, висота на якій знаходиться кільце дорівнює 3м 5 см, відстань між кільцями 30м, розміщені вони симетрично. Час одного тайму складає 10 хвилин, а взагалі гра триває 40 хвилин, передача м’яча партнеру з точки зору геометрії - вектор . Постає задача: вирахувати дальність кидка, враховуючи, якщо кидати із 6м 50см, то зарахованими будуть 3 очки, а якщо ближче, то 2 очки. М’яч має форму кулі (раніше я думав круга). Я люблю свій вид спорт, тому що це не тільки біг, стрибки, азарт, розрахунок  але й математика.
 
ХУДОЖНЯ ГІМНАСТИКА
Я, займаюся художньою гімнастикою. У нашому виді спорту застосовуються математичні знання. Розмір килима на якому ми тренуємося 15х15 м. він має форму квадрата. Музика для вправ повинна тривати 1 хв. 30 сек. . Також я бачу геометричні фігури в елементах тіла. М’яч, яким ми користуємося має форму кулі, діаметром 18 см, а довжина булав – 42 см, стрічки – 6 м. Діаметр круглого обруча залежить від росту гімнастки.  За виконані вправи на змаганнях ми отримуємо оцінки, загальна кількість балів складає середнє арифметичне. Рух по килиму ми здійснюємо по лініям та діагоналям. Повороти та стрибки в повороті ми також виконуємо   на певну кількість градусів. Гімнастки в групові  вправи  мають  виконувати складаючи геометричні фігури, в яких спостерігається симетрія, що підкреслює граціозність, красу цього виду спорту.
 
ЛЕГКА АТЛЕТИКА
Я, займаюся легкою атлетикою. Цей вид спорту -  це суцільна математика. Стадіон (на якому проходять тренування) – прикладом таких схожих і математично різних, як коло і круг.  Доріжки  - це коло, а футбольне поле – круг. Диск, яким здійснюємо метання – круг, а пісочна яма для стрибків – це прямокутник. Відлік часу, висота та дальність стрибків, все це та багато іншого – це лише частина того де в моєму виді спорту застосовується математика.