ЧИЙ ЖЕ НУЛЬ?
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUtsGNH9OdPW8htP4FkAmWcOscerbuxkurMW50D_6kC0GRZE_5AzhzZj9xE6oOUueYmxRO76NgOU9esvkWAff__ZC5y-COlUsdaF9zcqkXrPjaQtKa19GQ_rJR-fy5BnC0D0eWsMrl9dA5/s1600/42.jpg)
Сама ж історія нуля — чи не найтриваліша драма в пізнанні наукової абстракції. У лічбі він не потрібний, та без нього не обійтися в жодному численні.
Закономірно, потреба виявилася спершу в нумераціях. Проте і сюди нуль входив тільки як просто нуль. Дії з ним описували в термінах «борг», «порожнє», що породжувало численні загадки.
Справді, добуток будь-якого числа на нуль — завжди нуль. Його не одержиш як результат дій над будь-якими двома нерівними числами. Всяке число можна брати у відношенні до іншого, та тільки не до нуля: діє непорушне вето — ділення на нуль. Хоча ділення нуля на будь-яке відмінне від нього число завжди дасть нуль. Відношенню двох нулів довелося відмовити в будь-якому значенні, бо воно могло дорівнювати будь-якому числу.
Своєрідність нуля спричинила його відчуження од чисел аж до XVII століття. Щоправда, італійський математик Фібоначчі ще у XIII столітті використав корінь рівняння, рівний нулеві. І вже голландець Жірар удруге визнав 0 коренем рівняння, а отже, і числом.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhNbtsqw68H9ZUPPMcNcsm6bjwXyDefuriX3fi9uq22Nq-j1SkQmEhQI2yJthRUZ6qcy1nlrPlxfEI11UFltoKLb1Ckaf4moE0DCoLtXdYdFDgrm_MhfFUV9OZHipDLnRnyBIKWMsg04gQj/s200/43.jpg)
Додому нам із вдячністю вертатись,
Нам, вічним боржникам.
Неначе нуль,
Що збільшує всі попередні числа,
Оце «Спасибі!», мовлене востаннє,
Безмежно множить попередні дяки.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj8YZi0M5wzpdAPnMc0DsCe_0_D5pkUfTFQ-oN6jkmsqw2x97U4U3bmiswDGOkYFRQ1S2p4G1ORmPIMlzA_uak58e-pmVk7Ex7E59_EwUYLWDf9ILuPSsMg_phpGaqu7Fk8SHpBn1N3swwN/s200/41.jpg)
Тільки відкриття методу координат і зображення чисел точками на осі остаточно розв'язало питання на користь числової природи нуля.
У латинських перекладах арабських трактатів XII століття знак «0» називали «кружком» — сігсиіш, або пипа — «ніякий знак».
Зрештою, нуль розкрили як складне поняття, без якого неможливо уявити не тільки сучасну математику, а й популярні метафори: «нуль — ціна», «нуль без палички», «звести до нуля». Цікаво, що нуль — єдине число, якому споруджено пам'ятник. У центрі Будапешта, поблизу одного із мостів, стоїть кам'яна статуя нуля. Напис «0 км» на п'єдесталі символізує початок усіх доріг у країні.
Немає коментарів:
Дописати коментар